درباره هوما

آخرین بروز رسانی: ۱ سال پیش

استارتاپ هوما با نام تجاری فناوری و تدبیر هومان سوار بر موج جدید تکنولوژی در دنیا است و برخلاف موبایل‌ها که اشخاص را مشتری خود می‌بینند، خانه‌ها را هدف قرار می‌دهد. هوما با طراحی هوماباکس در واقع یک پلتفرم خانگی تولید کرده است. طراحی یکپارچه سخت‌افزاری – نرم‌افزاری متشکل از سخت‌افزاری قدرتمند و در عین حال پیشرفته از یک سو و سیستم‌عامل سفارشی‌سازی‌شده Android TV از سوی دیگر که با بهره‌گیری از قابلیت‌های هوش مصنوعی، هوماباکس را به عضو جدید خانه‌ها بدل خواهد کرد.

رسالت هوما به عنوان تولید کننده پلتفرم خانگی، شناخت سلایق مخاطب جهت ارائه پیشنهادهای بهتر و سرویس‌دهی موثرتر است. از این رو با گردآوری و طبقه‌بندی اطلاعات کاربران در محیط پلتفرم و تحلیل آن با الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، هوما مخاطب را می‌شناسد و برای هر خانواده پیشنهادی مخصوص و باب میل آن‌ها ارائه می‌دهد. هوماباکس با شناخت کامل مخاطب، تبلیغات را در قاب اطلاعاتی هدفمند به مشتری منتقل می‌کند.

داستان سرویس‌های پایه

نتیجه مطالعات تحلیل بازار و مشتریان هوما بر این بود که یک پلتفرم به تنهایی برای مشتری جذاب نیست و برای جلب نظر مخاطبین باید ارزشی فراتر و کاربردی‌تر به مشتری عرضه کرد. از این رو پنج سرویس فیلم، موسیقی، مجله هوشمند، سوپر مارکت آنلاین و بازی¬های اندرویدی به صورت پیش فرض برروی دستگاه نصب گردیده است که به مرور این گستره خدمات وسیع‌تر و کامل‌تر خواهد شد.

فیلم

بر اساس آمار در دنیا ۸۱ درصد مردم تمایل دارند ویدئوی بلند مدت (زمان تقریبی بیش از ۲۰ دقیقه) را بر روی صفحه تلویزیون تماشا کنند. در حال حاضر سرویس‌های متنوع IPTV و VOD در کشور راه‌اندازی شده که همگی با مشکل صفحه نمایش بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. هوما در نظر دارد با نمایش فیلم‌های روز دنیا بر روی تلویزیون از طریق هوماباکس، تجربه‌ای متفاوت برای کاربر ایرانی و علاقه‌مند به سینما رقم بزند.

Huma About - فیلم
Huma About - موسیقی

موسیقی

قدرتمند‌ترین و با کیفیت‌ترین سیستم صوتی هر خانه، تلویزیون و سینمای خانگی است. استقبال بسیاری از ایرانیان از پخش موسیقی به دو صورت صوتی و موزیک ویدئو برروی تلویزیون در یک الی دو دهه اخیر، خود نشان‌دهنده جذابیت این سرویس در منازل است.

مجله هوشمند

بر اساس آمار موجود کاربرد دوم تلویزیون در ایران پس از تماشای فیلم، مرور اخبار یا به عبارتی تماشای اخبار ( از منابع خبری مختلف) است. مجله هوشمند هوما تمام سایت‌های خبری معتبر داخلی را رصد می‌کند و با توجه به سلیقه و تمایلات کاربر به آن‌ها خبرهای مورد علاقه‌شان را پیشنهاد می‌دهد. نکته حائز اهمیت، حرکت تولیدکنند‌گان محتوای خبری به سمت تولید محتوای خبری ویدئویی است که این موضوع به نقش پررنگ تلویزیون در آینده صنعت اخبار دلالت دارد.

Huma About - مجله هوشمند
Huma About - بازی

بازی

با ظهور تلفن‌های همراه هوشمند در یک دهه اخیر سهم قابل توجهی از بازار بازی‌های ویدئویی از اختیار کنسول‌های مطرح بازی نظیرPlayStation و XBOX خارج شد. هر چند کیفیت بازی با کنسول‌های پیشرفته به مراتب بالاتر است اما قیمت رقابتی و سهولت در مصرف باعث شد تا حرکت شرکت‌هایی نظیر Apple و Nvidia در بازار بازی ویدئویی با ارائه تی‌وی باکس‌های Apple TV و Nvidia Shield شکل تازه‌ای به خود بگیرد. دستگاه‌هایی مشابه تلفن‌های هوشمند از نظر سخت‌افزار و سیستم عامل، با قابلیت اتصال به تلویزیون و پشتیبانی از دسته بازی که برای رقابت با بزرگان صنعت کنسول بازی به بازار عرضه شدند. هوما باکس با ریموت مخصوص و دسته بازی، در حال حاضر قادر به اجرای بازی‌های با کیفیت اندرویدی است و در برنامه توسعه محصول، ارائه بستر بازی بر روی فضای ابری هوما را به عنوان یک پلتفرم خانگی در این صنعت معرفی خواهد کرد.

سوپرمارکت آنلاین

با توجه به تغییر الگوی خرده‌فروشی در ایران و جهان و حرکت به سمت فروش و بازاریابی آنلاین، فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های اینترنتی مختلفی در داخل کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اما نکته دارای اهمیت آن است که برای طراحی پاسخ مناسب به این نیاز باید از ابزارهایی استفاده کرد که در مسیر زندگی روزمره افراد خانواده باشد تا به¬ این ترتیب خریدها پایدار و خریداران وفادارتر باشند. هوما با ارائه سخت‌افزارهای جانبی نظیر دکمه خرید سعی دارد روند خرید مایحتاج منزل را به زندگی روزمره مردم نزدیک و نزدیک¬تر نماید.

store

سخت‌افزارهای در دست توسعه

ارائه پلتفرم خانگی منوط به ایجاد اکوسیستم نرم‌افزاری - سخت‌افزاری در خانه‌هاست. علاوه بر سرویس‌دهی نرم‌افزاری، توسعه سخت‌افزار متناسب با نیاز کاربر می‌تواند یک پلتفرم را به یک اکوسیستم کامل تبدیل می‌کند. اکوسیستمی که کاربر تمایلی به خروج از آن ندارد و راهکارهای خارج از آن را در اولویت ثانویه قرار می‌دهد. هوما در مسیر توسعه سخت‌افزاری برنامه‌های متنوعی دارد که شاید ملموس‌ترین آن‌ها ارائه ریموت پیشرفته با قابلیت دریافت فرامین صوتی از سوی کاربر بوده که هم اکنون در دست توسعه است. ارائه اسپیکر هوشمند با فاصله دو الی سه ساله از انتشار محصول اولیه دیگر برنامه هوما برای تکمیل اکوسیستم خانگی خواهد بود. نکته قابل توجه در خصوص نقشه راه آن است که هوما قصد دارد در حوزه‌های مطرح گردیده صرفاً نقش پلتفرم را بازی کند و مشابه آنچه در مورد سرویس‌های پایه فعلی اتفاق افتاده است، هوما به هیچ عنوان تامین محتوا و تامین سرویس را در اولویت آینده خود هدف‌گذاری نمی‌کند.

همکاران ما

با وجود اینکه مدت زمان کمی از شکل‌گیری ایده و آغاز به کار تیم هوما می‌گذرد، اما این محصول توانسته در همین مدت اندک نظر مثبت بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های تراز اول بازار کشور را به خود جلب نموده و قدم‌های اول همکاری را در قالب امضای تفاهم نامه و همکاری‌های فنی و تجاری بردارد. با توجه به ماهیت پلتفرم بودن هوما، تلاش تیم توسعه محصول این است که اینگونه همکاری‌ها به مرور گسترش یافته و شرکت‌ها و محصولات بیشتری را شامل شود.