کوانتوم دات در تلویزیون

نقاط کوانتومی چیست و چرا آنها را در تلویزیون خود می خواهم؟

کوانتوم دات در تلویزیون یک تلویزیون LCD است، اولین چیزی که باید بدانید تلویزیون های کوانتومی دات نوع جدیدی از تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED است. تصویر دقیقاً مانند صفحه LCD ایجاد شده است، اما فناوری نقطه کوانتومی باعث افزایش رنگ می شود.

در یک تلویزیون LCD ، شما یک سیستم نور پس زمینه دارید که یک بانک LED است که در لبه صفحه یا در پشت آن نصب شده است. این نور پخش می شود ، توسط یک صفحه راهنمای نور هدایت می شود و از طریق یک فیلتر قطبی تابش می شود.

فوتون ها سپس به لایه ای از کریستال های مایع برخورد می کنند که یا نور را مسدود می کنند یا اجازه می دهند از فیلتر دوم قطبی عبور کند.

کوانتوم دات در تلویزیون

قبل از رسیدن به آن قطب ساز دوم ، نور از لایه ای از فیلترهای رنگی قرمز ، آبی و سبز (و گاهی زرد) عبور می کند. این زیر پیکسل ها هستند، بارهای الکتریکی اعمال شده به زیر پیکسل ها ، ترکیبی از نور رنگی قابل مشاهده در طرف دیگر را تعدیل می کند. این کوکتل سبک باعث ایجاد مقدار رنگ هر پیکسل روی صفحه می شود.

کوانتوم دات در تلویزیون متفاوت است

در یک مجموعه نقطه کوانتومی ، تغییرات با رنگ نور پس زمینه شروع می شود. LED ها در اکثر تلویزیون های LCD نور سفید ساطع می کنند اما کوانتوم دات در تلویزیون نور آبی ساطع می کنند.

هر دو نوع در واقع از LED های آبی استفاده می کنند ، اما در تلویزیون های LCD معمولی با فسفر زرد پوشانده شده اند و بنابراین نور سفید ساطع می کنند.

در اینجا نقاط کوانتومی وارد شده اند. نور LED آبی رنگ های آبی تصویر را هدایت می کند ، اما نور قرمز و سبز توسط نقاط کوانتومی ایجاد می شود.

نقاط کوانتومی ریز هستند و اندازه آنها رنگ آنها را تعیین می کند. در این تلویزیون ها دو اندازه نقطه وجود دارد. آنهایی که “بزرگ” هستند قرمز می درخشند و قطر آنها حدود ۵۰ اتم است.

قطرهای کوچکتر ، که به رنگ سبز در می آیند ، حدود ۳۰ اتم دارند. میلیاردها از آنها در یک تلویزیون نقطه کوانتومی وجود دارد.

اگر نور نقطه کوانتومی را با یک طیف سنج مشاهده کنید ، یک قله انتشار بسیار تیز و باریک مشاهده خواهید کرد.

از آنجا که این نور رنگی چیز خوبی است ، در مورد رنگهای واضح و طیف رنگی نقاط کوانتومی نسبت به تلویزیون های LCD سنتی دارای برتری هستند. در یک LCD معمولی ، نور سفید تولید شده توسط LED ها طیف وسیع تری دارد.

بنابراین با یک مجموعه کوانتوم دات در تلویزیون ، نور هدر رفته بسیار کمی وجود دارد. می توانید رنگ های روشن تر ، اشباع تر و دقیق تری دریافت کنید. مجموعه هایی که من به طور حضوری در CES 2015 دیدم قطعاً تندتر از LCD متوسط ​​شما هستند.

کوانتوم دات در تلویزیون متفاوت است

به نظر گران می آید

شکی نیست که کوانتوم دات در تلویزیون ، بیشتر از LCD های معمولی قیمت دارند خصوصاً به این دلیل که احتمالاً آنها مجموعه های ۴K هستند. اما نقطه کوانتومی بسیار سر و صدا می کند زیرا ارزان تر از OLED است.

 مجموعه های نقطه کوانتومی نیازی به تعمیرات اساسی در روند ساخت LCD ندارند ، و آنها طیف رنگی بسیار گسترده تری نسبت به LCD های سنتی تولید می کنند.

آنها در عملکرد رنگ به OLED نزدیکتر هستند و همچنین می توانند روشن تر شوند. این برای ویدیوی HDR مهم است.

بعضی از نقاط کوانتومی همچنین حاوی کادمیوم هستند که در سطوح بالا سمی است. هنوز هم نگرانی های بهداشتی و زیست محیطی وجود دارد ، به ویژه اگر تعدادی تلویزیون نقطه کوانتومی در محل دفن زباله ها قرار گیرند.

اتحادیه اروپا استفاده از کادمیوم در لوازم خانگی را محدود می کند. برخی از تولیدکنندگان نقطه کوانتومی محصول خود را به عنوان عاری از کادمیوم به بازار عرضه می کنند.

کوانتوم دات در تلویزیون هوما

مزایا و معایب این روش

مزیت اصلی چنین صفحه هایی گسترش چشمگیر دامنه رنگ است. نقاط کوانتومی همراه با فناوری نور پس زمینه LED ، طیف رنگی نزدیک به ۱۰۰٪ را امکان پذیر می کند ، که برای تلویزیون های LCD معمولی غیرقابل دستیابی است.

علاوه بر سونی ، شرکت های دیگر نیز شروع به پذیرفتن این فناوری کرده اند. به عنوان مثال ، LG دارای دستگاه های UHD است که از فناوری نقطه کوانتومی پشتیبانی می کنند.

این دستگاه ها و تلویزیون های هوشمند، رقبای مستقیم تلویزیون های OLED هستند ، زیرا با همان پیچیدگی تولید ، تصویر را بهتر می کنند.

تنها عیب این دستگاه ها می تواند قیمت نسبتاً بالای آنها باشد، زیرا این فناوری به جریان تحویل داده نمی شود و هر تلویزیون نوعی مدل انحصاری است.

شاید با گذشت زمان ، وقتی دستگاه های بیشتری با استفاده از این فناوری در بازار ظاهر می شوند ، قیمت کاهش یابد و چنین مدل های تلویزیونی به طور کلی در دسترس قرار بگیرند.

 

کاربردهای فعلی

در حال حاضر پنل تبلت Kindle Fire HDX 7 آمازون با همین تکنولوژی تولید شده که طبعا هزینه‌ بالاتری هم دارد. این تبلت از نظر توان مصرفی نمایشگر، گستره‌ رنگ و اشباع رنگ‌ های اصلی، یکی از بهترین‌ هاست و عده‌ ای آن را با OLED ها قیاس می‌ کنند.

دنیای تلویزیون هم به سرعت به نقطه‌ کوآنتومی و نمایشگرهای مبتنی بر آن گرایش پیدا کرده که علت هزینه نسبتاً پایین و کیفیت بسیار خوب آن است.

تکنولوژی Triluminus

OLED گزینه بهتری است اما هزینه چند برابری، مانع از کاربرد گسترده آن می‌ شود. کمپانی QD Vision که روی تکنولوژی Triluminus برخی گوشی های سونی کار کرده، نانوکو گروپ و کوآنتوم متریال از کمپانی های بزرگی هستند که روی این تکنولوژی جدید و پنل های مبتنی بر آن کار می‌ کنند و لذا در آینده، تدریجاً تلویزیون‌ ها و نمایشگرهای مبتنی بر نقاط کوآنتومی را خواهیم دید. حتی ال‌ جی و سامسونگ که دو قطب بزرگ تولید نمایشگر در جهان هستند هم به فکر استفاده از این تکنولوژی افتاده‌ اند.

­­­

دیدگاهتان را بنویسید