چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم

اگر پنل تلویزیون شما نیاز به تعمیر دارد ولی آسیب فیزیکی ندیده و نشکسته است؛ شما می توانید از ضمانت نامه آن استفاده کنید. در واقع اگر صفحه تلویزیون شما دارای لکه، خطوط عمودی، نقاط کوچک، پیکسل های غیرمعمول روشن، محو شدگی، سایه یا مشکلاتی در نمایش رنگ پیش آمده است؛ ممکن است بتوانید از گارانتی آن استفاده کنید. اما اگر این سوال برای شما مطرح است که چگونه پنل تلویزیون خود را تعمیر کنید، مطالعه ادامه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

اگر پنل تلویزیون شما دچار مشکل شده است و خطوط عمودی خاصی روی آن ظاهر شده است، نیمی از صفحه تاریک شده، صفحه شکسته است یا صفحه آن خراب شده است؛ باید بدانید این مشکلات قابل تعمیر هستند؛ اما ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری نسبت به تعویض تلویزیون پرداخت کنید. اگر صفحه نمایش شما شکسته یا خراب است می توانید فقط قسمت Screen، LCD ، Plasma یا LED آن را تعویض کنید. در بعضی از تلویزیون های صفحه تخت یک صفحه شیشه ای در روی صفحه واقعی وجود دارد. قبل از اقدام به سفارش قطعات جدید و تعمیر جدی آن باید تعیین کنید که کدامیک یک از این صفحات آسیب دیده است.

تعمیر پنل تلویزیون شکسته

چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم

برای اینکه بتوانیم پاسخ دقیقی به این پرسش که چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم بدهیم، باید در ابتدا نوع آسیب آن را مشخص کنید. در مسیر تعمیر پنل تلویزیون ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید. به احتمال زیاد صفحه تلویزیون شما ترک خورده است و یا صفحه آن دچار خطوط عجیب، لکه های سیاه یا مشکلات اعوجاج تصویر شده است. اگر صدمه به صفحه چندان حاد نباشد و به LCD ، LED یا پلاسما در پشت صفحه آسیبی وارد نشده باشد؛ در صورت تهیه قطعات مورد نیاز با قیمت ارزان، تعمیر پنل تلویزیون شما به راحتی امکان پذیر است.

اگر صفحه تلویزیون شما به شدت شکسته است و آسیب آنقدر عمیق است که به LCD ، LED یا پلاسما آسیب رسانده است، ممکن است هزینه تعمیر تلویزیون شما بیش از تعویض آن باشد.

در ابتدا برای پیدا کردن پاسخ پرسش چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم، بد نیست به تعمیرگاه های نزدیک خود مراجعه کنید تا شاید به برخی از سوالات شما پاسخ دهند. برخی از تعمیرگاه ها صفحه شکسته تلویزیون را تعمیر نمی کنند، زیرا هزینه تعمیر آن به صرفه نیست. با این وجود قطعات مختلف داخلی را که ممکن است خراب شده باشند، در تلویزیون جایگزین می کنند. این قطعات خراب در تلویزیون ممکن است باعث شده باشد که تلویزیون تصویر را به درستی نمایش ندهد یا صفحه آن روشن نشود.

به طور کلی باید گفت که ایرادهایی که در اثر ضربه و عوامل مشابه مانند خراش یا ساییدگی در پنل تلویزیون ایجاد می شود، قابل تعمیر نبوده و تنها راه حل تعمیر تلویزیون در این حالت تعویض کامل پنل آن است. پنل تلویزیون یک مجموعه قطعه است که شامل سینی فلزی، بیس اصلی، لامپ های بک لایت، صفحات پولاریزه نور بک لایت و صفحه نمایش اصلی است که به آن لیکوئید گفته می شود. در صورت موجود بودن پنل برای صرفه جویی در هزینه می توان تنها بخش لیکوئید را تعویض نمود به شرطی که آسیب وارده شدید نبوده و باعث آسیب دیدگی صفحات پولاریزه نشده باشد.

تعمیر قطعات داخلی پنل تلویزیون

چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم

اولین گام برای شروع اینکه بگوییم چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم، آشنایی با مشکل و البته قطعات مختلف پنل تلویزیون است. اگر پنل تلویزیون شما آسیب ندیده اما روشن نمی شود احتمالا یکی از قطعات داخلی آن خراب شده است. داخل پنل تلویزیون مدارها و سیم کشی بسیاری وجود دارد. برخی از قطعات داخلی تلویزیون شما منبع تغذیه، برد t-con، خازن، اینورتر، برد کنترل، سنسور IR، ورودی سیگنال و … هستند و ممکن است پس از مدتی با دلیل و بی دلیل آسیب ببینند.

اگر با پرسش چگونه پنل تلویزیون را تعمیر کنیم کار خود را شروع کردید، اما نمی دانید قطعات جزئی مورد نظر را باید از کجا تهیه کرد، پیشنهاد ما چک کردن تعمیرگاه ها و نرم افزارهای آنلاین مانند دیوار است. اگر به قطعاتی مانند برد مدار و مهار سیم نیاز دارید، این فروشگاه های آنلاین فضای مناسبی برای خرید قطعات مختلف پنل تلویزیون با قیمت مناسب هستند.

البته تعیین اینکه کدام قسمت درون تلویزیون شما ممکن است دچار مشکل شده باشد معمولا دشوار است. اگر به طور کلی هیچ اطلاعاتی از قطعات داخلی تلویزیون و نحوه کارکرد آنها ندارید پیشنهاد ما به شما این است که تلویزیون خود را به دست یک تعمیرکار متخصص بسپارید. البته راه حل دیگری نیز برای کاهش هزینه های تعمیر پنل تلویزیون وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید از یک تعمیرکار بخواهید قسمتی را که خراب شده است و قطعاتی که مورد نیاز است را به شما بگوید و شما خودتان اقدام به خرید آن قطعات نمایید. این کار باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد شد.

بد نیست بدانید اگر تلویزیون شما قابل تعمیر نباشد، می توانید قطعات داخلی و صفحه مدارهای آن را جدا کرده و به صورت جداگانه بفروشید. فروش اجزای سالم باقی مانده در تلویزیون خراب شما می تواند یک راه خوب برای جبران هزینه های خرید تلویزیون جدید باشد. اگر تصمیم به فروش این قطعات دارید نرم افزار دیوار می تواند به شما کمک کند.

برای یادگیری نحوه جدا کردن و تعمیر تلویزیون خود می توانید از فیلم های آموزشی استفاده کنید. هنگام جدا کردن قطعات درون تلویزیون مراقب باشید زیرا ممکن است هنوز در بعضی از قسمت های آن برق وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید