اچ دی آر تلویزیون چیست؟

اچ دی آر تلویزیون چیست ، HDR مخفف High Dynamic Range است و به تکنیکی اطلاق می‌شود که در هر دو صحنه روشن و بسیار تاریک، جزئیات مربوط به محتوا را بیان می‌کند. این کار تصویر خروجی طبیعی و واقعی‌تر حتی با طیف گسترده‌ای از کنتراست ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال، در صحنه غار بسیار تاریک، تلویزیون‌های HDR ظاهر و رنگ دیوارهای غار و همچنین بافت آن را نشان می‌دهند. و در صحنه‌ای با قایق بادبانی در اقیانوس، پرتوهای جداگانه آفتاب بدون در نظر گرفتن زمینه نور آفتاب، روشن می‌درخشند.

اگر دستگاه شما از HDR پشتیبانی نمی‌کند، تجربه و درک کامل آنچه را که HDR واقعاً می‌تواند انجام دهد، از دست می‌دهید.

اچ دی آر تلویزیون چیست ، اچ دی آر جزئیات تاریک ترین و درخشان ترین نقاط تصویر را برخلاف استاندارد های قدیمی مانند Rec.709 را می تواند حفظ کند.

 HDR10 فرم استانداردی از HDR است که بیشتر تلویزیون ها و محصولاتی که از آن بهره می برند، از HDR10 نیز پشتیبانی خواهند کرد. از این رو سازندگان برای استفاده از HDR10 نیازی به پرداخت هزینه ای نخواهند داشت.

البته در نظر داشته باشید که اچ دی آر تنها نسخه موجود در بازار نیست، البته  Dolby Vision توسط دالبی ایجاد شده است و کمپانی سامسونگ نیز HDR10 پلاس را روانه بازار کرده است، که اکنون ویدئو های آمازون و همچنین برخی از استودیو های فیلم های هالیوودی از آن بهره می برند و مورد استفاده قرار می گیرند.

محدوده دینامیکی بالا یا HDR چیست؟

اچ دی آر تلویزیون چیست

همانطور که بیان شد نرخ کنتراست میزان نور در روشن ترین و تیره ترین بخش را به همراه دارد، هر چه که این میزان بیشتر باشد تصویر پویایی بیشتری دارد و به نوعی زنده تر نمایش داده می شود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که در این گستره رنگی نرخ کنتراست اهمیت بسیار زیادی دارد و به نوعی اولویت به شمار می رود، HDR دارای دو استاندارد است و در استاندارد اول روشن ترین قسمت باید بیش از هزار نیت روشنایی و همچنین تاریک ترین قسمت کمتر از ۰٫۰۵ نیت روشنایی داشته باشد.

استاندارد دوم کمی شرایط را متفاوت می کند و روشن ترین بخش باید بیش از ۵۴۰ نیت روشنایی و همچنین تیره ترین بخش باید حدود ۰٫۰۰۵ نیت روشنایی داشته باشد.

گستره رنگی HDR

در مورد گستره رنگی HDR در نظر داشته باشید که نمایش گر هایی که از این قابلیت بهره می برند گستره رنگی بسیار بالایی دارند و می توان به طیف بیش از یک میلیارد رنگ اشاره کرد و بیشتر آن ها می توانند در یک فضای رنگی ۸ بیتی تا ۱۶ میلیون رنگ را در خود جای دهند.

در صورتی که دو تلویزیون را در کنار هم قراردهید، دستگاهی که نسبت کنتراست بهتر و دقت رنگ بالاتری دارد در کنار تلویزیون دیگری که از رزولوشن بالاتر (تعداد پیکسل بیشتر) بهره می‌برد بیشتر به چشم آمده و در واقع برای بینندگان جذاب‌تر خواهد بود.

تصویر نمایش داده شده بر روی چنین تلویزیونی برخلاف رزولوشن پایین، طبیعی‌تر و واقعی‌تر خواهد بود. به بیان دیگر یک تلویزیون با رزولوشن تمام اچ‌دی اما با نسبت کنتراست خوب و دقت رنگ بالا همواره می‌تواند یک تلویزیون با رزولوشن  ۴kو نرخ کنتراست و دقت رنگ حد متوسط را شکست دهد.

گستره رنگی HDR

 در پاسخ به این سوال که اچ دی آر تلویزیون چیست میتوان گفت HDR که  در یک جمله محدوده کنتراست و دقت رنگ را توسعه می‌دهد. قسمت‌های روشن تصویر روشن‌تر خواهند بود و تصاویر اینگونه به‌نظر می‌رسند که عمق بیشتری دارند.

رنگ‌ها نیز به‌گونه‌ای بهبود می‌یابند که انگار به‌نحوی بهینه‌تر طیف‌های آبی، سبز، قرمز و هر آنچه بین آن‌ها قراردارد نشان داده می‌شوند.

با استفاده از قابلیت HDR محدوده رنگ وسیع‌تری را شاهد خواهیم بود و همین امر باعث خواهد شد حتی شاهد تعداد رنگ بیشتر نیز باشیم، رنگ‌هایی که تولید آن‌ها در تلویزیون‌های کنونی که در بازار شاهد هستیم و از این قابلیت بی‌بهره‌اند غیرممکن است.

به‌عنوان مثال رنگ قرمز تابلوهای راهنمایی و رانندگی یا رنگ یک فیل را به نحوی طبیعی خواهید دید که بعضا تعجب خواهید کرد که چگونه این محدوده وسیع طیف‌ رنگی یا همان WCG دست‌یافتنی است.

انواع HDR

استانداردهای HDR انواع مختلفی دارد، اما “HDR10” متداول‌ترین آن است. اخیراً، فناوری جدیدی به نام HDR10+ معرفی شده است و تفاوت آن با HDR10 در این است که آیا از ابرداده دینامیک یا ابرداده استاتیک استفاده می‌شود. فناوری HDR دینامیک به معنای استفاده از ابرداده در هر صحنه و ارائه کیفیت تصویر بهینه‌تر در مقایسه با فناوری HDR استاتیک است.

Dolby Vision (دالبی ویژن) هم یک استاندارد HDR اختصاصی است که توسط Dolby ایجاد شده و نوید این را می دهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار می‌گیرد. تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR10 این است که دالبی ویژن از ۱۲بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده می‌کند در حالیکه HDR-10 از ۱۰ بیت در هر رنگ استفاده می کند و اسم HDR10 نیز از همین ۱۰ بیت گرفته شده است. به طور خلاصه شما با استاندارد Dolby Vision تصاویر را با کیفیت و وضوح عالی مشاهده می کنید.

انواع HDR

اچ دی آر تلویزیون چیست ، در پاسخ به این سوال یک صفحه نمایش نسبت به صفحه نمایش‌هایی با محدوده دینامیکی استاندارد این برتری‌ها را دارد:

  • محدوده دینامیکی بزرگتر
  • حداکثر روشنایی بیشتر
  • محدوده رنگی (گاموت) گسترده تر

وسعت رنگ گسترده

تلویزیون های با قابلیت HDR ، وسعت رنگ گسترده (WCG) را شاهد خواهیم بود، که این باعث می شود شاهد تعداد رنگهای بیشتر و جذاب تر باشیم، که تولید آنها در تلویزیون های فاقد قابلیت HDR غیر ممکن است.

وسعت رنگ گسترده

سخن پایانی

اکثر متخصصین چه در زمینه تولید محتوا و چه در زمینه طراحی تلویزیون‌های جدید،  در خصوص امکان استفاده از قابلیت‌های HDR و WCG ابراز رضایت شدید کرده‌اند. این در حالی است که قابلیت ۴k تا این حد این افراد را شگفت‌زده نکرده بود. نکته اصلی آن است که اگرچه تعداد پیکسل بیشتر، خوب است اما پیکسل‌های بهتر و با کیفیت‌تر، مسئله‌ای شگفت‌انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید